10 Eylül 2004

(import)Yazılım Nedir?

Cümleten selamun aleyküm..... Programlama adına oldukça çok sayılabilecek topluluklarımız var ve bizler kendimizi daha çok geliştirmek için bu topluluklara katılıyoruz. Bazılarımız oldukça deneyimli sayılabilecek durumdayken bazı arkadaşlarımız ise yeni yeni bu işin içine girmeye başlıyorlar. Kullandığımız dil c , delphi, vb, libs phyton olabilir hiç önemli değil önemli olan daha iyi programlar, yazılımlar meydana getirebilmek için internette veya başka kaynaklarda saatlerce vakit geçirip işimize yarayacak kodlar bulup bunları kütüphanemize eklemeye çalışmamızdır. Peki ama kendimize meslek olarak seçtiğimiz program ve yazılım kavramlarını tam olarak biliyor muyuz? Bir yerlere kodlar biriktirip daha sonra bu kodları kullanarak bu mesleği hakkıyla yapabileceğimizi düşünüyor muyuz? Kütüphanemizi zenginleştirmeye ayırdığımız zaman kadar kavramlar üzerinde zaman harcıyor muyuz? Mesela program = yazılım eşitliğinden (önerme diyoduk galiba buna) veya programcı = yazılımcı eşitliğinden söz edilebilir mi? isterseniz yazının geriye kalan bölümünü okumadan bu eşitliklerin doğru olup olmadığını sebepleriyle birlikte bir düşünün. Şüphesiz doğru sonuca ulaşabilmemiz için ilk önce program ve yazılım kavramlarının tanımlarını bilmemiz veya yabilmemiz gerekir.
Cevap vermemiz gereken iki soru var. 1- Program Nedir? 2- Yazılım Nedir?
Şahsım adıma söylemem gerekirse ben uzun bir süre bu iki kavramın birbirine eşit olduklarını (eş anlamlı) düşünüyordum ve daha sonra yanıldığımı fark ettim. İsterseniz bu iki kavramın ne olduğu konusuna değinelim. Yazılım: Yazılımı en yalın haliye "Bir sistemin donanım bileşenleri dışında kalan her şey" olarak tanımlayabiliriz. Yazılımı sadece bilgisayar programı şeklinde algılamak çok büyük bir hatadır. Konuyu daha da somutlaştırmak gerekirse yazılım aşağıdaki bileşenlerden oluşur.

Yazılım = Mantık + Veri + Belge (dökümantasyon) + İnsan + Program //program, yazılımın bir bileşenidir.

Program: Bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyen bir dizi komuttur. Bu tanımlar itibariyle Yazılım = Program eşitliği yanlıştır. Bu eşitliğin yerine Yazılım <> Program diyebiliriz veya Program, yazılım kümesinin bir alt kümesidir diyebiliriz. şimdilik bu kadar :)

Hiç yorum yok: