17 Aralık 2005

Yassaah Gardesiiiim !

Her ne kadar internetin bir diğer adı özgürlük olsada özgürlüklerin de bir sınırı var malesef. Heleki bu özgürlüğün getirmiş olduğu sorunların yükleri bir başkasının omuzlarına biniyorsa... Aslında sorun bizlerin iyi niyetlerinde. Dedik ki "millet kullansın, etsin, bilsin. cahal kalmasın. Yarın birgün çocuğu "baba googel ne?" diye sorduğunda apışıp kalmasın. Tahmin edebileceğiniz gibi bu iyi niyet her zaman oldduğu gibi bu seferde bazı kişiler tarafından kötüye kullanıldı. Bizde önlem olarak bazı kısıtlamalar getirelim dedik. Merkezi bir yapı olmadığından çözümü yerel olarak uygulamaya soktuk ve en ünlü suç aletinin (internet explorer) seçeneklerini incelemeye başladık. Araçlar / İnternet Seçenekleri / Güvenlik bölümüne girince karşıma çıkan "Yasak Siteler" ibaresini görünce ve üstüne üstlük "siteler" bölümüne site eklendiğini görünce "tamamdır bu iş" dedim kendi kendime. Hemen işe koyulduk fakat sonuçlar hiçte tahmin ettiğimiz gibi olmadı malesef. Yasak dediğimiz siteler şakır şakır açılıyordu önümüzde. Bu işte bi yanlışlık var dedim kendi kendime ve ie'nin yardımına başvurmayı akıl ettim. Ak koyun kara koyun orda çıktı meydana. Güvenlik bölgelerini anlama adlı başlığı okuduğumda "Yasak siteler" bölümünün yanlış bir tercüme olduğu çıktı meydana zira yardımda Yasak Bölgeler" yerine "Kısıtlanmış siteler" sözcükleri kullanılmış ve neyi ifade ettiği diğerine oranla çok daha açıktı. Yasak sitelere eklenen siteler malesef yasaklanmıyor sadece bu bölgenin güvenlik düzeyini kullanıyordu. Aramalara devam edince "İçerik Danışmanı" bölümünün aradığımız yer olduğunu tespit ettim. :)
Erişimi denetlemek için İçerik Danışmanı'nı kullanma Sitelerin içeriklerinin nasıl derecelendirilmiş olduğuna bakılmaksızın, başkalarının her zaman görüntüleyebilecekleri bir Web siteleri listesi ayarlayabilirsiniz.
Gerekli ayarı yaptıktan sonra kullanıcıların girmesini istediğiniz bir liste yapıyorsunuz ve bu liste haricinde bir yere girmek istediklerinde ie buna izin vermiyor. "Yasak siteler" tercümesiyle beni gereksiz yere meşgul eden tercümanlarıda kınıyorum. Bu arada bir de itirafta bulunmak istiyorum. Otobüste yolculuk ederken telefonum sürekli açık oluyor. Radyo veya mp3 dinliyorum yolculuk boyunca. cep telefonlarının, aracıın bilgisayar donanımına zarar verdiği sözleri bi geyikten ibarettir umarım :) Bu itirafı ettim çünkü aynı eylemi dün gece ki yolculukta yine yaptım. Madem ankaraya geldim internette ne işim var. Nargile içmeye gidiyim ben :)

Hiç yorum yok: