04 Mayıs 2005

Reha Muhtar Atina'dan Bildiriyor ! Volume 2

Uzun zamandır gözüme kestiripte alma fırsatını bulamadığım bir kitaptı ama sonunda aldım ve beklediğim gibi oldukça başarılı bir içeriğe sahip olduğunu gördüm. Arkadaş yayınevinde peşin fiyatına 8 taksit imkanı var. Aylık 2,50 ytl gibi bir fiyatla bu kitaba sahip olabilirsiniz. Bu kitap sayesinde TDD' ye de ufak bir giriş yapmış olacaksınız... Program yazanlara şiddetle tavsiye edilir... bunun yanında microsoft press ten çıkan ve arkadaş yayınevinin türkçeye çevirmediği bir sürü mükemmel kitap var. Code Complete , After the Gold Rush: Creating a True Profession of Software Engineering gibi... bu kitapların türkçe baskısını yapmadığı için de arkadaşı yayınevini şiddetle kınıyorum. Hatasız Kodlama Yazar : Steve Maguire Çeviren : Ceyhan Temürcü Kalite : 1. Hamur, 2 renk Sayfa : 296 ISBN : 975-509-094-0 Barcode : 9789755090948 Baskı : 1. Basım Fiyatı : 19.000.000 TL
Microsoft'un program geliştirme ekibinin eski üyelerinden Steve Maguire tarafından yazılan bu kitap, ticari program geliştirme sürecinin en önemli yanı olan hatalı kodların nasıl tespit edilip önüne geçileceğini ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Bu kitap, sağlam ve güvenilir kod yazılmasıyla ilgili önemli programlama yordam ve teknikleri de içermektedir.
http://www.arkadas.com.tr/dizi_htm/CesKit_HatKod.htm Şiddetle kınamak deyince aklıma şu fıkra geldi. bi blogta okumuştum :) Dış politika Sn. "Abdullah Gül", Dış işleri bakanlığı koltuğuna oturunca bürokratlarını falan yanına çağırmış ve; "Bana ülkelerin dış politika anlayışları hakkında geniş kapsamlı bir rapor hazırlayın" demiş. Aradan günler geçmiş ve önüne 1 dosya ve içerisinde tek bir sayfadan oluşan 10 15 satırlık bir yazı gelmiş.Bakan şaşırıp "Bu ne ?" der gibi dudaklarını büzerek yazıyı okumaya başlar... Alıntı Sayın bakanım: "Suudi Arabistan' ın Riyad şehrinde, farklı ülkelerden gelen bir turist grubu, bir dinlenme yerine giderek buz gibi kola ısmarlamışlar. Kolalar gelince bardaklarında birer karasinek olduğunu farketmişler. İNGİLİZ, başka bir bardakta yeni bir kola istemiş. İSVEÇLİ, aynı bardakta yeni bir kola istemiş. FİNLANDIYALI, sineği bardaktan çıkardıktan sonra kolayı içmiş. RUS, kolayı sinekle birlikte içmiş. ÇİNLİ, sineği yemiş, kolayı içmemiş. YAHUDİ, sineği yakalayıp Çinli' ye satmış. JAPON, değerlendirilmek üzere, sineği Tokyo'ya göndermiş. YUNANLI, kolanın yarısını içtikten sonra itiraz ederek yeni bir kolaistemiş, NORVEÇLİ, kolayı içtikten sonra bardaktaki sineği balık yemi olarakkullanmış. IRLANDALI, sineği ezip kolayla karıştırmış ve İngiliz' e içirmiş. AMERIKALI, 5 milyon dolarlık tazminat davası açmış.Arabistan hükümeti, özür dileyerek, 10 milyon dolar tazminat ödemiş." Bakan, bıyık altından gülerek, rapordan hoşlandığını belirtmiş. "iyi, güzel de,bu turist grubunun içinde bizden biri yokmuymuş ?" diye sormadan edememiş. "Varmış efendim" diye cevaplandırmışlar. Bakan devam etmiş, "Peki, o zaman, O ne yapmış ?". Bürokratlar bir süre sessizce birbirlerinin yüzlerine bakmışlar. İçlerinde en tecrübeli olanı, bir adım öne çıkıp, cevap vermiş ; "TÜRK, olayı şiddetle kınamış. sayın bakanım" demiş.

Hiç yorum yok: